معرفی و کاربرد جارو مرکزی

جارومرکزی

احتمالا اگر از هر فردی بپرسید که سخت ترین کار خانه داری چیست، به شما جواب می دهد جارو کشیدن خانه!

خانه پر از وسایل و مبلمان است. گاهی دسترسی به نقاط مختلف خانه سخت می شود. علاوه بر این، جاروکشی می تواند سلامت کمر و زانوهای ما را نیز به خطر بیندازد. تا به حال چند نفر را دیده اید که در حین جاروکشی، دچار کمردرد شده اند؟

تمام مضراتی که جاروکشی خانه داشت در نهایت به اختراع جارو مرکزی منجر شد. جاروهایی که در واقع عملیات پاکسازی خانه را خیلی آسان تر می کرد. بدون این که سر و صدای زیادی به همراه داشته باشد یا بخواهد گرد و غبار ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : موتورخانه و مزایای آن

جاروهای مرکزی، این امکان را برای ما فراهم آورند که بدون نیاز به زحمت اضافه برای جا به جایی جاروبرقی و یا برهم زدن آسایش همسایه ها، محیط خانه مان را تمیز و پاکیزه نگه داریم.

اما سوال اصلی اینجاست که جارو مرکزی چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از وبسایت درساخت می خواهیم به سراغ معرفی و کاربرد جارو مرکزی برویم. اگر این موضوع برایتان جالب است، توصیه می کنیم این متن را تا انتها ادامه بدهید.

جارومرکزی 1

جارو مرکزی چیست؟

همان طور که از نامش نیز پیداست، جارو مرکزی در واقع یک جاروی برقی است که برای کل ساختمان کاربرد دارد و از یک سیستم واحد برای نظافت کل واحدهای ساختمان استفاده می کند. جارو مرکزی، در حقیقت خرطومی هایی هستند که فقط به داخل پریز زده می شوند و سپس از طریق یک سیستم مرکزی، به جمع آوری زباله، گرد و خاک و تمام آلودگی های داخل خانه می پردازند.

حالا باید بدانید که معمولا این دستگاه ها را در جایی دورتر از محل زندگی نصب می کنند تا گرد و غبار به داخل خانه برنگردد. این سیستم کاملا هوشمند است و کار جاروکشی خانه را خیلی راحت تر ساخته!

در ضمن باید بدانید که این جارو مرکزی در جاهای مختلفی کاربرد دارد. فرقی نمی کند که ساختمان شما اداری است یا مسکونی، چرا که در هر جایی می توان آن ها را به کار برد. فقط کافیست پریزهای مربوط به جارو مرکزی را در خانه کار بگذارید.

دستگاه جارو مرکزی چگونه کار می کند؟

برای استفاده از دستگاه جارو مرکزی کافیست که یک خرطوم لوله ای را به پریز مربوطه وصل کنیم. این پریزها به تعدادی لوله ی مخصوص وصل هستند. این لوله ها نیز در نهایت به یک مخزن بزرگ متصل می باشند. مخزنی که در نهایت زباله ها را در خود جمع می کند.

هر چقدر تعداد این پریزها در خانه بیشتر باشد، طبیعتا دستتان برای جاروکشی با این سیستم راحت تر خواهد بود. بنابراین اگر ساختمانی در حال احداث دارید، به این نکته نیز توجه داشته باشید که تعداد پریزها را بیشتر کنید.

بیشتر بخوانید : حفاظ ساختمانی

نکته ی خیلی مثبتی که در مورد جاروهای مرکزی وجود دارد این است که هیچ گونه تماسی میان فرد و مخزن جارو وجود ندارد. در مدل های جاروبرقی خانگی، شما ناچار هستید که به طور مداوم مخزن جارو را تخلیه کنید. اما با وجود سیستم های جاروی مرکزی، این کار در نهایت سالی 2 بار انجام می شود. به همین دلیل بهداشتی تر هستند و دردسر خاصی هم ندارند.

در واقع می توان جاروهای مرکزی در هر ساختمان و با هر متراژی به کار برد.

محل نصب جارو مرکزی کجاست؟

زمانی که تصمیم به نصب جاروبرقی می گیرد باید به فکر مکان نصب آن نیز باشید. اما نکته ی خیلی مهمی که در این باره وجود دارد این است که اساسا، محدودیتی در این رابطه نخواهید داشت.

تنها نکته ی قابل توجه این است که باید دورتر از محل زندگی نصب شود تا زباله ها دوباره به داخل برنگردند. در واقع بهترین جا برای نصب جارو مرکزی، جایی در بیرون خانه است که فیلترها هم بتوانند با هوای آزاد در ارتباط باشند.

بیشتر بخوانید : بانک اطلاعات ساختمان

لوله ها و پریزهای جارومرکزی باید توسط کارشناسان ماهر نصب شوند. در واقع این لوله ها به صورت توکار نصب شده و عایق کاری می شوند تا به این صورت، کاملا از دید خارج باشند.

بیشتر مواقع این لوله ها را در پشت بام، ستون ها، زیرزمین یا…نصب می کنند. البته نصب لوله های جارومرکزی در پارکینگ و موتورخانه نیز ممکن است.

کاربرد جارو مرکزی در کجاست؟

همان طور که اشاره کردیم، محدودیت خاصی در رابطه با کاربرد جاروهای مرکزی وجود ندارد. شما می توانید این جاروها را در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و …نصب کنید.

البته ساختمان های عمومی، استفاده های بیشتری از این سیستم می برند. مکان هایی مثل:

 •  هتل ها
 • بیمارستان ها
 •  مراکز آموزشی و مدارس
 • کارخانه ها

مزایای جارو مرکزی

می توان مزایای بسیاری را برای جارومرکزی برشمرد، اما شاید مهم ترین مزیت های سیستم جارو مرکزی، شامل موارد زیر باشد:

 •  هوای اتاق را پاکیزه نگه می دارد. چرا که گرد و غبار را به جایی بیرون از ساختمان هدایت می کند.
 •  به دلیل کلین روم بودن، می تواند بهترین مکان برای زندگی بیماران تنفسی باشد.
 •  سر و صدای اضافه ندارد و آلودگی صوتی برای همسایه ها و خود ساکنین ایجاد نمی کند.
 •  مکش بسیار بالا و قدرتمندی دارد.
 •  همزمان، چندین نفر می توانند از این سیستم استفاده کنند، بدون این که کاهش قدرت مکش داشته باشد.
 •  نیازی به خرید کیسه های جاروبرقی نخواهید داشت و از این بابت در هزینه های خود صرفه جویی می کنید.
 • جا به جایی ندارند و به سلامت بدن و کمر شما آسیب نمی زنند.
 •  جاروهای برقی بعد از مدتی روشن ماندن، داغ می کنند و نیازمند استراحت می باشند. اما زمان استفاده از جارو مرکزی بسیار بالاست و مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
 • حتی برای تمیز کردن خودرو و داخل پارکینگ نیز به کار می آیند. بدون این که ناچار به جا به جایی جاروبرقی باشید.
 • انرژی کمتری مصرف می کنند و کارایی بالاتری دارند.
 • این دستگاه، نوعی دستگاه صنعتی است و طبیعتا طول عمر و قدرت بسیار بالایی دارد. بنابراین می توانید تا سال ها، با خیالی آسوده از آن استفاده کنید.
 • ساختمان هایی که از سیستم جارو مرکزی استفاده می کنند، قیمت بالاتری پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید : انواع آبنما

قبل از نصب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که تصمیم به نصب جارو مرکزی میگیرید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 •  بلافاصله بعد از مرحله ی اجرای تاسیسات در ساختمان سازی، باید به سراغ نصب جارو مرکزی بروید
 • جنس لوله های جارو مرکزی بسیار مهم است. بهترین جنس موجود از upvc ساخته شده و ضخامت مطلوبی دارند.
 • زمانی که لوله ها برای نصب اره می شوند، زائده های روی آن ها ایجاد می گردد که حتما باید برطرف شوند.
 •  برای وصل کردن لوله ها و زانوها، باید سطح بیرونی آن، چسب زده شود. در صورتی که روی سطح درونی لوله، چسب زده شود، در آینده مشکل گرفتگی هوا خواهید داشت.
 •  زمانی که مسیر لوله کشی جارو مرکزی از بالاترین بخش ساختمان به سمت طبقات پایین تر اجرا می شود، در هیچ قسمتی از آن نباید سیفون ایجاد کرد.
 • محل اتصال لوله های برقی به لوله ی اصلی باید به شکل افقی صورت بگیرد.
 • ·سعی کنید که مسیر عبور لوله ها را از کوتاه ترین مسیر موجود، انتخاب کنید. در صورتی که در مسیر به مانعی برخورد کردید که نمی توان در آن ها حفره ایجاد کرد، بهتر است که از زانوهایی با 45 درجه زاویه استفاده کنید.
 • به جز مقطع پشت پریزها، تماما باید از زانوها و اتصالات 45 درجه استفاده شود.
 • بهترین محل نصب جارو مرکزی، در طبقات پایین و به خصوص زیرزمین و موتورخانه است.
 •  محل نصب پریزها نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که باید در نقطه ای استراتژیک از منزل نصب شوند تا دسترسی به بیشترین سطح ممکن باشد و بتوان با کمترین پریز، بیشترین میزان از سطح خانه را تمیز کرد.
 •  بعد از پایان لوله کشی جارو مرکزی، حتما آن را تست کنید تا از سلامت آن ها مطمئن شوید.

استاندارد سازی جارومرکزی چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم ترین نکاتی که معمولا ساختمان سازان از آن غافل می شوند، سیستم استانداردسازی جارو مرکزی است. پس به هنگام خرید سیستم جارو مرکزی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

 •  به سراغ سیستمی بروید که برای ساختمان موردنظرتان مناسب باشد.
 •  اگر ساختمان بزرگ است، بهتر است تعداد جاروهای مرکزی را افزایش داد.
 •  دقت داشته باشید که جانمایی لوله و پریزها به درستی صورت گرفته باشد.
 •  دستگاه هایی باکیفیت و قدرتمند خریداری کنید که جوابگوی نیاز شما باشند.

لوله گرفتگی در سیستم جارو مرکزی

همان طور که اشاره کردیم، لازم است استانداردها و نکات خاصی به هنگام نصب سیستم جارومرکزی مورد توجه قرار بگیرد تا در آینده به مشکلاتی مثل گرفتگی لوله برخورد نشود.

اما چرا می گوییم که گرفتگی در لوله های جارو مرکزی ممکن نیست؟ اگر سیستم نصب آن درست بوده باشد، باید در پشت پریز مکنده، یک زانوی 90 درجه قرار داده شود که امکان ورود اشیاء بزرگ ممکن نباشد. همچنین باید بدانید که سطح مقطع لوله های جارو مرکزی 40 میلیمتر و شیلنگ جارو، سطح مقطعی برابر با 30 میلیمتر دارد. در نتیجه هر چیزی که از شیلنگ جارو عبور می کند، می تواند به راحتی از لوله ها نیز عبور کند.

گرد و خاک بعد از جاروکشی به کجا می روند؟

یکی از مهمترین مزیت هایی که سیستم جارو مرکزی داشت این بود که گرد و خاک را به جایی بیرون از خانه هدایت می کرد. اما این جا، کجاست؟

باید بدانید که سیستم های جاروی مرکزی، دارای اتاقکی هستند که معمولا در موتورخانه یا پارکینگ قرار دارد. گرد و خاک بعد از عبور از لوله ها، به این اتاقک وارد می شود. بعد از این که اجسام بزرگ به سیستم هوای درونی دستگاه برخورد می کنند، داخل مخزن آن ته نشین خواهند شد. این دستگاه مجهز به یک سری اگزوز است که گرد و غبار موجود را بعد از فیلتر سازی به هوای آزاد هدایت می کنند.

در نتیجه هیچ گرد و خاکی در محیط ساختمان باقی نمی ماند.

جارومرکزی

خرید دستگاه جارو مرکزی

همانطور که اشاره کردیم، برای خرید یک دستگاه جارو مرکزی، باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد. متاسفانه در حال حاضر کالاهای چینی، بازار را به تسخیر خود درآورده اند و خرید یک کالای با اصالت و اورجینال به چالشی جدی تبدیل شده است.

به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از هر چیزی، برند و نام سازنده ی دستگاه جارو مرکزی را به دقت بررسی کنید. از خرید برندهای متفرقه ی جارو مرکزی اجتناب کنید تا هزینه های شما در آینده، کاهش چشمگیری داشته باشد.

علاوه بر هزینه ی خرید خود دستگاه، لازم است که برای نصب این سیستم هم هزینه های مربوطه را بپردازید. اما در نهایت، ساختمان هایی که دارای سیستم جارو مرکزی هستند، اعتبار و ارزش خیلی بیشتری پیدا می کنند.

سخن نهایی

در نهایت باید بگوییم که سیستم های جاروی مرکزی، نوعی تکنولوژی بسیار پیشرفته هستند که زندگی کردن در خانه های مدرن را برای ما ساده تر می سازند. بعید است که یک سازه ی مدرن به چنین سیستم هوشمندی مجهز نباشد.

اما مثل هر کالای دیگری، باید به هنگام خرید آن دقت کافی داشته باشید. همچنین پروسه ی نصب این سیستم را نیز باید جدی بگیرید.

اما خبر خوشی برای کسانی داریم که فروشنده ی جارو مرکزی هستند یا این که کسب و کارشان به نحوی با نصب جارو مرکزی گره خورده است:

وبسایت درساخت، یکی از بهترین بانک های اطلاعات ساختمانی کل کشور را در اختیار دارد. اما چرا داشتن این دیتابیس بزرگ، برای تمام مشاغل ساختمانی لازم و ضروری است؟

شما برای موفقیت در این بازار پر چالش و سخت، نیازمند تدوین یک استراتژی دقیق و درست بازاریابی هستید. بانک اطلاعات ساختمانی شما را به تدوین این استراتژی درست، نزدیک تر می کند.

این دیتابیس، شامل اطلاعات مهمی در مورد ساختمان های در حال ساخت است. اطلاعاتی همچون:

 •  شماره تماس سازندگان
 •  مرحله ی ساخت پروژه
 •  آدرس دقیق پروژه
 •  امکانات ساختمان

و…

به این ترتیب، شما می توانید به طور دقیق، روی بازار هدف خود دست گذاشته و فروش بیشتری را تجربه کنید. بانک اطلاعات ساختمانی در ساخت، یکی از معتبرترین دیتابیس های ساختمانی است که میزان خطا و نقص در آن بسیار پایین است و شما می توانید به اطلاعات موجود در آن، اطمینان داشته باشید. علاوه بر این، به طور مداوم آپدیت می شود تا همواره به ساختمان های جدید در حال ساخت، اشراف کامل داشته باشید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دیتابیس ساختمانی، به صفحه ی اصلی وب سایت مراجعه کنید یا با همکاران ما، تماس حاصل نمایید.