انواع آبنما و کاربرد آن

آبنما

تقریبا در اوایل قرن هفدهم بود که برای اولین بار از آبنما برای تزئین و زیبایی عمارت ها و کاخ ها استفاده شد. خیلی از پادشاهان و دوک نشین های اروپایی، برای نشان دادن شکوه و عظمت خود و کاخ هایشان، از آبنما استفاده می کردند. طبیعتا هر چقدر که این آبنماها بزرگ تر و پر جزئیات تر بودند، شکل و جلوه ی زیباتر و شکوهمندترین پیدا می کردند.

تاریخ فرانسه پیش از انقلاب، پر از همین کاخ ها و عمارت هاست که هنوز هم پا برجا مانده و تماشای آبنماهای آن ها، خالی از لطف نیست.

اما در حال حاضر هم می توان از آبنماهای خیلی زیادی استفاده کرد. خوشبختانه به خاطر سبک زندگی جامعه و تغییر به سمت مدرنیته، تنوع آبنماها نیز بسیار زیاد شده است و کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند.
در این مقاله از وبسایت در ساخت، می خواهیم به سراغ معرفی آبنماها و کاربردشان برویم. در صورتی که این مطلب برایتان جالب است، توصیه می کنیم تا انتها آن را مطالعه کنید.

آبنما

محتوای این مطلب:

آبنما چیست؟

آبنما در واقع وسایلی هستند که با استفاده از آن، جریان آب به حرکت درمی آید و جلوه ی بسیار زیبا و صمیمی ای می سازد. به همین خاطر است که خیلی از افراد، از قدیم الایام، استفاده از آبنما در محیط منزلشان را دوست داشتند. صدای شرشر آب و تماشای جریان آن می تواند آرامش بخش و لذت آور باشد.

بیشتر بخوانید : معرفی شومینه ی مدرن

آبنماها در طول سالیان تنوع بسیار زیادی پیدا کرده اند و در حال حاضر در انواع زیادی عرضه می شوند. در ادامه به برخی از مهم ترین انواع آبنماها پرداخته ایم.

انواع آبنما

· آبنمای مخصوص فضای سرپوشیده

همان طور که گفتیم امروزه سبک زندگی انسان ها تفاوت خیلی زیادی با گذشته پیدا کرده است. غالب ما در آپارتمان ها کوچک زندگی می کنیم و محیط های کارمان نیز به اداره ها و شرکت ها تبدیل شده است. کمتر پیش می آید که شخصی به خاطر کارش ناچار باشد که به محیط های طبیعی وارد شود. شاید به همین دلیل است که آبنماهای مخصوص فضای سرپوشیده محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

امروزه به هر رستوران، شهربازی سرپوشیده، مراکز اداری یا تجاری یا…سر بزنید، احتمالا یک آبنما خواهید دید که جلوه ی خاصی به محیط بخشیده است.

شاید با خودتان بگویید که چرا نصب آبنما در یک شرکت یا محیط اداری تا این حد مهم است؟ به هرحال ذهن کارکنان یک سازمان، به خاطر شغل اداری خود ممکن است به مرور خسته و افسرده شود. اما با وجود یک سری المان های طبیعی مثل آبنما یا گلدان های زیبا، می توان خشکی محیط را تا حد خیلی زیادی کم کرد و اثر آن را روی ذهن و روح را کاهش داد.

بیشتر بخوانید : پکیج و انواع آن

برخی از این آبنماها دارای موزیک نیز هستند. رقص آب به همراه موسیقی می تواند جلوه ی بسیار زیبایی در برابر چشمان مخاطبان به وجود بیاورد و تاثیر فراوانی در روحیه داشته باشد. به همین دلیل است که هر سازمان یا هر شرکتی، باید به فکر خرید آبنما باشد. تفاوتی ندارد که کار شما در چه زمینه است چرا که مطمئنا یک آبنمای مخصوص فضای سرپوشیده که مناسب محیط کارتان باشد پیدا خواهید کرد.

· آبنما مخصوص فضای باغ

این نوع از آبنماها، شاید قدیمی ترین و اصیل ترین نوع آبنماهای موجود در بازار باشند. در واقع نسل اولیه ی این آبنماها، همان هایی هستند که در کاخ ها و عمارت های ایتالیا و فرانسه به کار می رفتند. بنابراین اگر ویلا یا باغچه ای در اختیار دارید و می خواهید که محیط آن جا را شاداب تر کنید، به تقلید از گذشتگان، می توانید از آبنماها استفاده کنید.

نکته ی بسیار مهمی که باید بدانید این است که این آبنماها ممکن است از جنس های متفاوتی باشند. گاهی از کامپوزیت های مختلف در جهت ساخت آبنما مخصوص باغ استفاده می شود، گاهی هم از فلزاتی مثل برنج و طلا و نقره و …استفاده می گردد. طبیعتا داشتن یک آبنمای طلایی یا نقره ای چندان عرف و رایج نیست. اما باید بدانید که برای ساخت آبنما حتما باید به سراغ متریال هایی بروید که در برابر رطوبت و آب مقاوم باشند.

مثلا یکی از رایج ترین متریال به کار رفته در ساخت آبنما، استفاده از سنگ یا چوب و شیشه است. این سه متریال را اگر به درستی فرآوری نمایند، می توان از آن ها در ساخت آبنما بهره برد بدون این که رطوبت و آب آسیبی به آن ها وارد کند.

زمانی که یک آبنما در حیاط یا باغ منزل قرار داده می شود، ناخودآگاهی مرکزی قابل توجه برای خانه تان ساخته اید. همه بدون این که متوجه باشند، به سمت این آبنماها جلب خواهند شد و می تواند به مکانی فوق العاده برای گردهمایی و دورهمی ها تبدیل شود.

به همین دلیل است که پس از سال ها، هنوز هم از آبنماها به عنوان یک اصل تزئینی فوق العاده برای حیاط باغ و ویلا استفاده می کنند.

آبنما

· آبنما چشمه ای

یکی دیگر از آبنماهایی که امروزه طرفداران زیادی دارد، آبنمای چشمه ای است. اگر در طول زندگی تان، چشمه ای را از نزدیک دیده اید، پس به خوبی می دانید که صدا و منظره ی چشمه تا چه حد می تواند باعث طراوت روح شود.

این نوع آبنماها به گونه ای طراحی شده اند که به نظر یک چشمه از زیر آن ها در حال جوشش است.

می توان از آبنماهای چشمه ای در جاهای مختلفی استفاده کرد بدون این که محدودیتی در این زمینه وجود داشته باشد. باغ ها و حیاط های خانه، پارک ها، نقاط مختلف شهر و …می توانند از وجود یک آبنمای چشمه ای بهره های زیادی ببرند.

یکی دیگر از ویژگی های فوق العاده ای که آبنماهای چشمه ای دارند این است که با توجه به سایز خود، قیمت پایین تری در قیاس با دیگر انواع آبنماها دارند و به همین دلیل است که هر کسی با هر بودجه ای می تواند یکی از آن ها را خریداری کند.

به خاطر جوشش آب از زیر آن ها، حس طبیعت و پویایی به خوبی در بیننده الحاق خواهد شد و زیبایی منحصر به فردی را برای منظره پدید می آورند. آرامشی که از تماشای این آبنما به مخاطب دست می دهد، با هیچ یک از دیگر المان های دکوری خانه قابل قیاس نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : بانک اطلاعات ساختمان درساخت

بیشتر این نوع آبنماها به گونه ای طراحی می شوند که در واقع آب از داخل آن ها که می جوشد به داخل یک نوع محفظه در زیر ریخته خواهد شد. در واقع تصویر یک آبشار را در ذهنتان مجسم کنید که پس از ریزش، نوعی آبگیر را در زیر خود ایجاد می کند. کارکرد آبنماهای چشمه ای نیز به همین صورت است.

· آبنمای ژاپنی

ژاپنی ها به خاطر فرهنگ و آیین مخصوص به خود، تا حد زیادی به آب وابسته هستند. آب می تواند نمی تواند پاکی و آرامش و یوگا باشد. به همین دلیل است که استفاده از آبنماهای مختلف در ژاپن رواج خیلی زیادی دارد. به طوری که پس از مدتی، نوع خاصی از آبنماها به نام ژاپنی در دیگر کشورها نیز به فروش گذاشته شد.

این نوع آبنماها ممکن است از متریال های متفاوتی ساخته شوند اما با توجه به روح ژاپنی، توصیه می شود که از مواد و متریال طبیعی مثل چوب و سنگ در ساخت آن ها استفاده شود.

یکی از رایج ترین موادی که در ساخت آبنمای ژاپنی به کار میرود، چوب بامبو است. به این ترتیب آب از درون حفره های خالی این نی های بامبو عبور می کند و با صدایی لطیف و روح بخش به پایین می ریزد.

در واقع آرامشی که از نصب یک آبنمای ژاپنی به منزلتان می آورید با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. نوعی از عرفان در روح خانه جریان پیدا می کند که به سادگی به دست نخواهد آمد. اگر حرف ما را باور ندارید، کافیست نگاهی به تصاویر و ویدیوهای برخی از معابد بودایی در ژاپن بندازید. بیشتر آن ها از چنین آبنماهایی استفاده کرده اند تا فضایی روحانی و معنوی را برای محیط فراهم کنند.

این نوع از آبنماها در بازار ایران نیز به وفور و در طرح های مختلف یافت می شود. با توجه به سایز این آبنماها می توان در داخل یا بیرون از منزل از آنها استفاده کرد.

آبنما

· آبنمای استخری

یکی دیگر از انواع آبنماها که در بازار موجود هستند، آبنماهای استخری هستند. تصور کنید که در یک تابستان گرم که در استخر ویلا یا خانه تان در حال شنا کردن هستید، تصویر یک آبنما را هم ببینید که قطرات خنک آن به صورتتان نیز می خورد.

بیشتر این آبنماها را در کناره های استخر نصب می کنند تا مزاحمتی برای شنای ساکنین نداشته باشد. حتی گاهی مواقع با استفاده از موسیقی و نورپردازی، تلاش می کنند تا اثرگذاری آبنمای استخری را بیشتر کنند. هر چقدر که حرکت فوارههای آب با موسیقی هماهنگ تر باشد، زیبایی و چشم گیر بودنش نیز بیشتر می شود.

نکته ی بسیار مهم اینجاست که معمولا این دسته از آبنماها به خاطر کاربردی که دارند گران تر از دیگر آبنماها می باشند. البته باز هم نمی توان در چنین موردی با قطعیت نظر داد. چرا که سایز و متریال به کار رفته در ساخت آبنما نیز در تعیین قیمتش موثر خواهند بود.

· آبنمای مخفی

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که آبنماهای مخفی با دیگر انواع آبنماهای موجود در بازار دارند این است که اصلا حوضچه ای برای جمع شدن آب ندارند. بلکه درون ساختار آن ها، نوعی پمپ وجود دارد که از آب را از یک منبع به خصوص پمپاژ کرده و در طول آن به جریان در می آورد . معمولا این پمپ در قسمت پایینی آبنما قرار داد.

کاربرد این نوع از آبنماها نیز ممکن است بسیار متفاوت باشد و در جاهای متنوعی به کار رود. هم می توان در فضاهای بسته و سرپوشیده از آبنمای مخفی استفاده کرد و هم فضایی باز مثل باغ و حیاط!

مهم ترین نکته ای که هنگام نصب آبنمای مخفی باید به آن توجه داشته باشید این است که جای درستی برای نصب آن انتخاب کنید. این جا باید تحمل وزن آبنما را داشته باشد. به خصوص اگر وزن و اندازه ی آبنما هم بزرگ باشد. در ضمن یادتان نرود که بهترین جا برای نصب آبنمای مخفی، جایی است که سر و صدای زیادی به گوش نمی رسد و شما می توانید به خوبی صدای آرامش بخش آب را بشنوید. در غیر این صورت کاربرد خود را از دست خواهد داد.

هم چنین باید بدانید که تنوع تمامی آبنماهای موجود در بازار بسیار زیاد است. در واقع هیچ گونه محدودیتی در این رابطه وجود ندارد چرا که هر کسی با هر ذهنی که دارد، می تواند یک نوع منحصر به فرد و خاص از آبنما را طراحی کند.

· آبنما دیواری

یکی دیگر از بهترین نوع آبنماهای موجود در بازار که اتفاقا برای استفاده در محیط های سربسته هم بسیار مناسب است، آبنمای دیواری است. این نوع از آبنماها به دیوار متصل می شوند. وزن بسیار کم و سبکی دارند و به خاطر حرکت آب در آن ها، صدایی آرامش بخش از خود تولید می کنند.

بنابراین اگر خانه ای کوچک دارید و می خواهید بدون اشغال جای اضافه، آبنما خریداری کنید، بهترین گزینه ای که در اختیارتان خواهد بود، خرید آبنمای دیواری است. این نوع آبنماها از هر لحاظ به صرفه می باشند و در طرح ها و مدل های مختلفی در دسترس هستند.

آبنما

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که اصلی ترین کاربرد تمامی آبنماهایی که معرفی کردیم، ایجاد حس آرامش و لذت است. اگر یک آبنما از انجام این کاربرد عاجز باشد، به سختی می توان نام آبنما را روی آن گذاشت.
اما در نهایت می خواهیم یک خبر مهم بدهیم:

تمام کسانی که شغلشان به نوعی با فروش آبنما سر و کار دارد، بهتر از از مزایای یک بانک اطلاعات ساختمانی بهره مند شوند. در این بانک اطلاعاتی می توانید تمام جزئیات مربوط به ساختمان های در حال ساخت تهران را پیدا کنید. جزئیاتی که به شما کمک می کنند تا مشتریان بیشتری به دست آورده و در نتیجه کسب و کار خودتان را گسترش دهید.

یادتان نرود که مشتریان آبنماهای شما، در میان همین ساختمان ها و پروژه های ساختمانی هستند. بنابراین فرصت را از دست ندهید و جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب سایت در ساخت مراجعه کنید.