معرفی انواع کولر گازی

کولرگازی

هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که در گرمای تابستان و بعد از یک روز کاری طاق فرسا، به خانه برسید و زیر هوای خنک کولر لم بدهید و استراحت کنید. از زمانی که کولرهای گازی وارد خانه ها شد، تغییرات بزرگی ایجاد کرد. کولر گازی به سادگی توانست جای پنکه ها و کولرهای آبی را بگیرد. به خصوص در مناطقی از ایران که آب و هوای گرمی دارند.

در این مقاله از وبسایت در ساخت، می خواهیم به معرفی انواع کولر گازی بپردازیم و بگوییم که هر کدام از آن ها چه مزایا و معایبی دارند و کدام یک از آنها برای شما مناسب تر هستند. فصل گرما نزدیک است و اگر تصمیم به خرید کولر گازی دارید، توصیه می کنیم قبل از هر چیزی این مقاله را مطالعه کند.

کولر

انواع کولر گازی

همان طور که اشاره کردیم، کولرهای گازی از زمانی که ساخته شده اند، مدام پیشرفت کرده اند و در انواع و اقسام زیادی تهیه شده اند. در ادامه به برخی از مهم ترین انواع کولرهای گازی اشاره کرده ایم و مزایا و معایب هر یک از آن ها را برشمرده ایم. به خواندن این متن ادامه دهید.

کولر گازی مرکزی

خنک کردن خانه های بزرگ و وسیع همواره به یک معضل اساسی تبدیل می شود. گاهی مواقع به خاطر این که کولر در یک اتاق است، همه ی اعضای خانواده ناچار می شوند که در یک اتاق جمع شوند و عملا دیگر جاهای خانه بدون استفاده باقی می ماند. اما با وجود کولر گازی مرکزی، دیگر نیازی نیست که نگران باشید. کولرهای گازی مرکزی که با نام سیستم داکت هم شناخته می شوند، با استفاده از یک سری مجاری نصب شده، می توانند هوای خنک را به جاهای مختلف خانه برسانند و هوای گرم را از محیط خارج سازند.

بیشتر بخوانید : انواع آبنما و انواع آن

یکی از اصلی ترین ویژگی های کولر گازی مرکزی این است که ترموستات های خیلی قدرتمندی دارد که می توان آن ها را برنامه ریزی کرد. بنابراین اگر خانه ای هوشمند دارید، بهترین گزینه برای شما، کولر گازی مرکزی است.

مزایای کولر گازی مرکزی

 •  خنک شدن همزمان تمام اتاق های خانه( به شرطی که مجاری این سیستم در تمام اتاق ها نصب شده باشد)
 •  قدرت خنک کنندگی بسیار بالا و قوی
 •  خنک کردن محیط در کمتری زمان ممکن
 •  کاهش رطوبت هوا در کل خانه

معایب کولر گازی مرکزی

 •  یکی از اصلی ترین عیب های کولر گازی مرکزی، این است که انرژی زیادی استفاده می کنند.
 • در صورتی که یکی از بخش های کولر گازی خراب شده باشد، کل سیستم دچار اختلال خواهد شد.
 • نصب این سیستم، سخت و پیچیده است.

مینی اسپیلت بدون داکت

یکی دیگر از انواع کولر گازی موجود در بازار، مینی اسپیلت بدون داکت است که کارکرد خیلی ساده ای دارند. در واقع این سیستم، دارای کانال های انتقال هوا نیست. بنابراین خیلی ساده و راحت می توانید آن ها را نصب کنید. به خصوص اگر از آن دسته افرادی هستید که تمایلی به شلوغ کردن خانه تان با مجرای خنک کننده ندارید، مینی اسپیلت بدون داکت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

یکی از ویژگی های مینی اسپیلت های بدون داکت این است که بیشتر به درد خنک کردن بخش خاصی از خانه می خورند و نمی توانند همزمان تمام جاهای خانه را خنک کنند.

بیشتر بخوانید : انواع شومینه

اگر بخواهیم به اجزای تشکیل دهنده ی مینی اسپیلت ها اشاره کنیم باید بگوییم که از دارای دو واحد خارجی و داخلی هستند که این دو بخش توسط لوله به هم وصل می گردند. واحد خارجی شامل کندانسور و کمپرسور است. واحد داخلی هم دارای دمنده های هوا است. احتمالا اگر از این مینی اسپیلت ها در خانه دارید، می توانید واحد داخلی را ببینید. واحد خارجی معمولا روی پشت بام نصب می شود.

مزایای مینی اسپیلت بدون داکت

 •  یکی از بهترین ویژگی های مینی اسپیلت ها این است که مصرف انرژی خیلی پایینی دارند. اما به هر حال یادتان نرود که فقط برای خنک کردن یک اتاق به کار می آیند. بنابراین اگر خانه ای بزرگ دارید، بهتر است به فکر استفاده از گزینه های دیگر باشید.
 • دارای ریموت کنترل هستند که به سادگی از راه دور، می توان کولر را خاموش و روشن کرد.
 •  نصب ساده ای دارند و کانال کشی برای آن ها انجام نخواهد شد.
 •  درجه حرارت اتاق را با استفاده از ریموت کنترل، می توان تنظیم کرد.

کولر

معایب مینی اسپیلت ها

· از بزرگ ترین معایب مینی اسپلیت های بدون داکت می توان به این نکته اشاره کرد که فقط برای خنک کردن یک اتاق به کار می روند. بنابراین اگر می خواهید کل خانه را خنک کنید، باید چند اسپلیت بدون داکت خریداری کنید و به این ترتیب هزینه هایتان سر به فلک خواهد زد.

· این مینی اسپلیت ها روی دیوار نصب می شوند و ممکن است دکوراسیون منزلتان را خراب کنند.

کولر گازی پنجره ای

اولین باری که ما ایرانی ها کولر گازی را دیدیم، با همین کولرهای گازی پنجره ای بود. این کولرها که در سایزها و ابعاد مختلفی تولید می شدند، خیلی زود توانستند جای کولر آبی را در خانه ی مردم بگیرند. اگر اتاقی کوچک دارید، بهترین گزینه تان همین کولرهای پنجره ای است.

این کولرها دارای محفظه ای فلزی هستند که کولر درون آن ها قرار می گیرد. خود کولر نیز دارای یک محفظه است که تمام اجزا و وسایل آن، درون این محفظه قرار گرفته اند. شیوه ی کارشان نیز به این ترتیب است که هوای گرم را از محیط گرفته و به بیرون هدایت می کنند. سپس هوای خنک را جایگزین خواهند کرد.

مزایای کولر گازی پنجره ای

این نوع پنجره ها به عنوان اولین نسل از کولرهای گازی هنوزم که هنوز است، مزایای بی نظیر خود را دارند و استفاده می شوند. برخی از رایج ترین مزایای کولر گازی پنجره ای شامل موارد زیر است:

· نصب خیلی ساده ای دارند و با کمترین هزینه می توانید آنها را راه اندازی کنید.

بیشتر بخوانید : پکیج دیواری

· نگهداری و مراقبت از این کولرهای گازی خیلی ساده و کم هزینه است. شاید گاهی لازم باشد که گاز آن ها را پُر کنید. در غیر این صورت هیچ گونه هزینه ی اضافه تری برای شما نخواهند داشت.
· در قیاس با دیگر کولرهای گازی قیمت پایین تری دارند.

معایب کولر گازی پنجره ای

مثل هر وسیله ی دیگری، کولرهای گازی پنجره ای نیز معایب مخصوص به خود را دارند و گاهی استفاده از آن ها با مشکلات عدیده ای روبرو می شود. مثلا:

 •  سر و صدای کولرهای گازی پنجره ای خیلی زیاد است و گاهی می تواند سرسام آور باشد.
 •  اگر به ساختمان هایی نگاه کنید که همه شان از کولر گازی پنجره ای استفاده می کنند، متوجه خواهید شد که تا چه حد این کولر ها می توانند به نمای خانه آسیب وارد کنند.
 •  چون که داخل پنجره ها قرار داده می شوند، حتی به نمای پنجره نیز آسیب وارد می کنند.
 • مهم ترین نکته این جاست که حتما باید این کولرها را در نزدیکی پریز برق قرار بدهید چرا که سیم چندان بلندی ندارند.
 •  فکر نکنید که کولرهای پنجره ای را می توان روی هر پنجره ای نصب کرد. چرا که پنجره های مخصوص به خود را دارند.

کولر گازی پرتابل( قابل حمل)

اگر بخواهیم این کولر را به خوبی تعریف کنیم، باید بگوییم که شباهت زیادی به کولرهای پنجره ای دارند. چرا که تمام اجزای آن داخل یک فضای ثابت محصور شده است. اما فرقی که میان این کولرهای گازی پرتابل با کولر گازی پنجره ای وجود دارد، این است که می توان کولرهای پرتابل را به جاهای دیگر منتقل کرد.

اما باید حواستان باشد که کولر گازی پرتابل را هم باید در کنار پریز برق و پنجره قرار داد. چرا که این کولر لازم است که از طریق پنجره، هوای گرم محیط را به بیرون منتقل کند.

اگر نمی توانید کولر گازی پنجره ای نصب کنید یا مصرفتان موقتی است، بهترین گزینه ای که می توانید داشته باشید، کولر گازی پرتابل است. می توان آن ها را در جاهای مختلفی از خانه استفاده کرد. راحت نصب می شوند و سبک هم هستند. به این ترتیب برای جا به جایی مشکلی ایجاد نخواهند کرد. سایزشان کوچک است و برای اتاق های کوچک، بهترین گزینه به حساب می آیند.

بیشتر بخوانید : کفسازی ساختمان

مزایای کولر گازی پرتابل

این کولرها به خاطر کاربرد ساده و کارایی خوبشان، مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند. مثلا اگر لازم است که فقط بخشی از خانه تان را خنک کنید، بهترین گزینه کولرهای پرتابل هستند. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای کولر گازی پرتابل اشاره کرده ایم:

 •  اگر به آن ها نیاز نداشته باشید، می توانید خیلی ساده و راحت آن ها را جمع کنید و در جای دیگری از آن ها استفاده کنید.
 •  خیلی سریع و ساده نصب می شوند و دردسر خاصی ندارند.
 •  می توان آن را به هر کجای دیگری انتقال داد.

معایب کولر گازی پرتابل

 • یکی از اصلی ترین عیب و ایرادات مربوط به کولر گازی پرتابل این است که سر و صدای زیادی دارند و ممکن است آسایش ساکنین را به هم بزنند.
 •  برای خنک کردن اتاق ها و محیط های بزرگ، گزینه های مناسبی به حساب نمی آیند.
 •  حتما باید در کنار پریز برق و پنجره های بزرگ نصب شوند تا قادر به انتقال هوای گرم به بیرون خانه باشند.
 •  این کولرها دارای یک شلنگ هستند که قسمت پایین پنجره را مسدود می کند.

کولر گازی ایستاده یا یخچالی

حتما شما هم این دسته از کولرها را در جاهایی مثل پاساژها یا سالن های اداری دیده اید. این کولر ها همان طور که از نامشان نیز پیداست مثل یخچال روی زمین قرار می گیرند و روی دیوار نصب نمی شوند.
این نوع کولرهای گازی نیز مثل اسپیلت ها دارای دو واحد داخلی و خارجی هستند که قسمت داخلی آن، روی زمین قرار می گیرد و قسمت خارجی نیز در بیرون ساختمان است. یکی از بهترین ویژگی های کولر گازی ایستاده این است که نیاز به کانال کشی ندارند. در ادامه به مهم ترین مزایای کولر گازی ایستاده اشاره کرده ایم.

مزایای کولر گازی ایستاده

 •  بهترین مزیت این کولرهای گازی این است که می توان فیلتر هوای آن ها را خیلی ساده بررسی و چک کرد.
 •  می توانند بخش وسیعی از خانه و محیط را خنک کنند.
 •  برای خنک کردن تمام بخش های یک خانه ی کوچک بسیار موفق عمل می کند و کاملا به صرفه است.
 •  تمام اجزای آن دم دست است و در صورتی که هر یک از آنها دچار خرابی شده، می توان به سادگی آن را تعمیر کرد.

معایب کولرهای گازی یخچالی

 • این کولرها ممکن است بخش بزرگی از خانه را اشغال کنند. البته سایز و ابعاد متفاوتی خواهند داشت اما به طور کلی، باید بخشی از فضای اتاق را به آنها اختصاص بدهید.
 • همچنین ممکن است که هوای خنکی که به محیط ارسال می کنند، به وسایل موجود در خانه برخورد کند و به درستی جریان هوا صورت نگیرد. بنابراین همیشه احتمال دارد که بخش هایی از محیط خنک نشود.

 

کولر گازی

سخن آخر

کولرهای گازی می توانند بسته به کاربرد و نوع آن، در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل است که تا به این حد محبوبیت پیدا کرده اند و به طور کامل توانسته اند جایگزین دیگر وسایل خنک کننده شوند. امروزه کمتر پیش می آید که در یک اداره، مرکز تجاری یا خانه، یکی از انواع کولرهای گازی را مشاهده نکنیم.

مخصوصا اگر آب و هوای آن ناحیه گرم و خشک باشد، بهترین گزینه ای که می توان تصور کرد استفاده از همین کولرهای گازی است.

البته توصیه می کنیم قبل از خرید هرگونه کولر گازی، دقت کنید که کدام یک از آنها برای شما مناسب تر است و به درد محیطی که در اختیار دارید، می خورد.

بیشتر بخوانید : بانک اطلاعات ساختمان درساخت

اما یک خبر جالب برای تمام کسانی که به نوعی با فروش یا نصب کولرهای گازی سر و کار دارند.

بانک اطلاعات ساختمانی در ساخت، می توانند گام اول شما برای رونق کسب و کارتان شود. شما می توانید اطلاعات ساختمان های در حال ساخت تهران و حومه را از طریق این بانک اطلاعات ساختمانی به دست آورید. ساختمان هایی که بالقوه می توانند مشتری محصول یا خدمات شما باشند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بانک اطلاعات ساختمانی درساخت، سری به این وب سایت بزنید یا سوالات خود را با کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید.