نکات خرید میلگرد

میلگرد

زمانی که تصمیم به ساختمان سازی گرفته می شود، باید به خرید وسایل و تجهیزات زیادی فکر شود. البته خود مصالح مربوط به ساختمان سازی هم بحث کاملا مفصلی است. در این مقاله از وب سایت درساخت میخواهیم به نکات خرید میلگرد اشاره کنیم.

میلگردها بخشی مهمی از ساختمان سازی هستند که مقاومت سازه و استحکام آن را افزایش می دهند. امروزه ساخت یک ساختمان بدون استفاده از میلگرد غیر قابل تصور است. به همین دلیل است که باید به هنگام خرید آن نکات زیادی را مد نظر داشت. در ضمن یادتان نرود که میلگرد ها، مصالح بسیار گران قیمتی هستند و به همین خاطر است که باید جانب احتیاط در خرید آن ها رعایت شود.

در ادامه ی این مقاله می خواهیم به برخی از مهم ترین نکات خرید میلگرد اشاره کنیم. اگر تصمیم به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، توصیه می کنیم ادامه ی این مقاله را از دست ندهید.

میلگرد و انواع آن

مهم ترین نکات به هنگام خرید میلگرد

میلگردها انواع و اقسام زیادی دارند و همین مسئله باعث می شود که خریدشان با چالش های جدی و مهمی رو به رو باشد.

بیشتر بخوانید : کف کاذب و انواع آن

در ادامه تلاش کرده ایم به برخی از مهم ترین نکات خرید میلگرد اشاره کنیم.

نوع و ابعاد میلگرد را مشخص کنید

همان طور که گفتیم نوع میلگردها بسیار متفاوت است و تنوع بالایی دارند. علاوه بر این، سایزشان نیز متفاوت است.

معمولا مهندس پروژه است که ویژگی های میلگرد مورد نیاز ساختمان را تعیین می کند. اما اگر خودتان هم به خوبی با این وسیله آشنا باشید؛ خرید بهتری خواهید داشت.

انواع میلگردها

انواع میلگرد

ابتدایی ترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، انواع میلگرد است. برخی از مهم ترین میلگردهای بازار:

 میلگرد آجدار

این نوع از رایج ترین میلگردهایی است که در ایران استفاده می شود و اساسا وقتی که نام میلگرد را می بریم، منظورمان به همین میلگردهای آجدار است. در تمام مراحل ساخت و ساز می توان از میلگرد آجدار بهره برد و قیمت آن نیز کاملا به صرفه است. از این میلگرد زمانی استفاده می شود که نیاز به جبران مقاومت کششی پایین بتن داشته باشیم.

میلگرد ساده

برعکس میلگردهای آجدار، سطح این میلگردها هیچگونه آج یا برجستگی و فرورفتگی ندارد و کاملا صاف و ساده است. معمولا این نوع میلگرد رو بر اساس گرید A1 طبقه بندی میکنند و بیشتر هم در پروژه های صنعتی استفاده می شود.

 میلگرد کلاف

همان طور که از نامش نیز پیداست، این نوع میلگردها شبیه به سیم کلاف هستند و به این شکل تولید می شوند. می توان در صنایع بسیار مختلفی از این میلگرد استفاده کرد. قیمت آن نیز بر اساس جنس میلگرد و ابعادش مشخص می شود. اما معمولا میلگرد کلف آجدار از نوع ساده ی آن گران تر است. اگر می خواهید میلگرد کلاف با سایز بیشتر از 12 میلی متر داشته باشید، باید آن ها را سفارش بدهید در کارخانه برایتان تهیه شود.

میلگردهای A2، A3 و A4

یکی دیگر از انواع میلگردها، میلگردهای سری A است که به گریدهای میلگرد آجدار اطلاق می شوند. عددی که کنار این سری درج شده است؛ نشان دهنده ی نوع آجی است که روی میلگرد به کار رفته. این استاندارد توسط کشور روسیه تعیین شده است اما در ایران نیز سازمان استاندارد ملی ایران نیز معادل هایی برای این سری در نظر گرفته است.

بیشتر بخوانید : حفاظ ساختمان

مثلا برای میلگرد A2، معادلی که استفاده می شود، میلگرد آج 340 است.

سایز و ابعاد میلگرد باید چگونه باشد؟

زمانی که تصمیم به خرید میلگرد می گیرید در کنار نام آن، یک عدد نیز درج شده است که معمولا نشان دهنده ی قطر میلگرد است و ابعاد آن را نیز با همین عدد اندازه می گیرند. به طور کلی در ایران، سایزهای مختلفی از 8 تا 40 ساخته می شود. البته نمی توان تمام کارخانه های تولید کننده ی میلگرد ایرانی را در یک دسته قرار داد. مثلا ممکن است یکی از این کارخانه ها، صرفا دست به تولید سایزهای محدودی از میلگردها بکند اما دیگری تمام سایزهای میلگرد را تولید کند.

یکی از اصلی ترین کارهایی که مهندسین ساختمانی باید انجام بدهند این است که سایز میلگرد را به درستی تشخیص بدهند و خریداری کنند. البته نه این که، مسئله ی سخت و دشواری باشد اما به هرحال به دقت زیادی احتیاج دارد. مثلا ممکن است در میان میلگردهایی که سایز مشابه دارند، اشتباهاً یکی از میلگردها انتخاب شود.

چگونه سایز میلگردها را تشخیص دهیم؟

چند روش ساده برای تشخیص سایز میلگردها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم:

  •  می توان با کنترل چشمی، سایز میلگرد را تشخیص داد.
  •  استفاده از انگشتان دست برای اندازه گیری سایز میلگرد
  •  استفاده از شابلون های اندازه گیری
  •  استفاده از گیج مخصوص اندازه گیری میلگرد
  •  استفاده از کولیس برای تشخیص سایز میلگرد
  •  استفاده از ریسمان برای تشخیص سایز میلگرد

طول میلگردها چقدر است؟

یکی دیگر از ابعاد میلگردها که باید مورد توجه قرار گیرد، طول میلگرد هست که معمولا در سایز های 6 الی 12 متری ساخته می شود. البته طول نرمال این میلگردها بین 3 متر الی 11.6 متر است. اگر می بینید که طول این میلگردها کمتر از 12 متر است؛ به دلیل برش در خط تولید کارخانه می باشد. برای همین اندکی از 12 متر استاندارد کوتاه تر است.

وزن میلگرد چقدر باید باشد؟

وزن میلگرد نیز توسط مهندسین پروژه تعیین می شود و به پیمانکار تحویل داده می شود تا خریداری گردد. معمولا وزن میلگرد را برای جا به جایی در نظر می گیرند. چرا که به طور مستقیم به هزینه ارسال اثرگذار است.

میلگرد را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید میلگرد می توان به چند طریق مختلف عمل کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

· خرید میلگرد از درب کارخانه: در این روش، همان طور که از نامش هم مشخص و واضح است، از درب کارخانه میلگردهای مورد نظر خریداری می شود. البته باید در نظر داشته باشید که اگر خرید شما بیش از یک تریلی یا بیشتر از 24 تن باشد، نیاز است که به کارخانه مراجعه کنید تا قیمت میلگرد برایتان کم دربیاید. اگر می خواهید خریدی اقتصادی و ارزان داشته باشید، خرید از درب کارخانه توصیه می شود. البته همه نمی توانند این گونه خرید کنند چرا که کارخانه ها به صورت روزانه فروش ندارند.

· خرید از انبار یا بنگاه دار: خیلی از این میلگردها بعد از خرید از کارخانه، در انبارهایی گذاشته می شوند و شما می توانید به طور مستقیم از این انبارها یا بنگاه های فروش آهن آلات خرید کنید. البته اگر حجم خریدتان کم است توصیه می کنیم از انبارها خرید کنید. یکی از مزیت های بزرگی که در مورد خرید از بنگاه وجود دارد این است که هیچ گونه کف خریدی برایتان تعیین نخواهد شد. شما می توانید یک شاخه میلگرد را هم از این انبارها خریداری کنید. هم چنین دسترسی به این انبارها راحت تر از کارخانه هاست. فروششان نیز به صورت همه روزه خواهد بود. البته لازم به ذکر است که خریدهای بالا از انبار و بنگاه به صرفه نیست و بهتر است که از کارخانه خریداری شود.

· خرید از شرکت های بازرگانی: خیلی از شرکت های بازرگانی در بازار وجود دارند که می توانید میلگردهای مورد نظرتان را از آنها تهیه کنید. در واقع هر شرکتی که فروش آهن آلات را انجام می دهد، می توانید میلگرد نیز تهیه کنید. یکی از بزرگ ترین مزیت های این شرکت های بازرگانی در این است که می توانید هم خریدهای خرد خود را از آن ها انجام دهید. هم این که می توانند نقش واسطه را میان کارخانه ها و مشتریان ایفاء کنند. به خصوص کارخانه هایی که امکان عرضه ی مستقیم به مشتریان را ندارند.
در ضمن می توانید برای خدمات دیگری مثل مشاوره خرید میلگرد نیز به این شرکت ها مراجعه کنید. البته بیشتر این شرکت های بازرگانی محصولات خود را تضمین می کنند و امکان ارسال سریع را نیز فراهم می کنند.

 

انواع میلگرد ساختمانی

اصلی ترین نکات خرید میلگرد برای تازه کارها

اگر قرار است که میلگرد خریداری کنید، بهتر است نکاتی که در ادامه می گوییم را مد نظر داشته باشید تا خریدی مطمئن و ایمن داشته باشید.

انتخاب مناسب ترین نوع میلگرد

زمانی که می خواهید میلگرد مورد نظرتان را تهیه کنید حتما دقت داشته باشید که نوع میلگرد با سازه ای که می خواهید بسازید تطابق داشته باشید.
کیفیت میلگرد را مد نظر داشته باشید
دومین نکته ی مهمی که باید بدانید، در رابطه با کیفیت میلگرد است. البته بیشتر کارخانه ها به استانداردهای ملی ایران پایبند هستند. اما بهتر است که در هر صورت دقت کافی را داشته باشید. اگر می خواهید خریدی مطمئن و آسوده داشته باشید توصیه می کنیم به سراغ خرید محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان بروید

وزن میلگرد را مد نظر داشته باشید

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با خرید میلگرد این است که وزن میلگرد را بررسی کنید. به طور کلی میلگردهای ایران در دو دسته ی سنگین و سبک ساخته می شوند.

میلگرد سبک معمولا وزنی کمتر از استانداردهای موجود دارد و به همین دلیل است که کیفیت آن ها نسبت به آن چه که استاندارد پیشنهاد می کند، بالاتر است. یکی از بهترین میلگردهای سبک ساخت ایران در کارخانجات سیرجان حدید، ظفر بناب و رود همدان ساخته می شود.

بیشتر بخوانید : بانک اطلاعات ساختمان

میلگرد سنگین همان میلگردهای استاندارد هستند که معمولا در کارخانه های ذوب آهن اصفهان ساخته می شوند و جزو سنگین ترین میلگردهای بازار فولاد به حساب می آیند. معمولا هر کارخانه ای ممکن است محدوده ی مشخصی از وزن میلگردها را در نظر داشته باشید و در همان راستا، تولید کند.

 

میلگرد

چند نکته مهم بعد از خرید میلگرد.

زمانی که میلگرد را خریداری می کنید هم باید به یک سری نکات مهم و اساسی توجه داشته باشید تا خریدی معقول و متناسب داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات مهم اشاره کرده ایم:
حتما میلگرد دریافتی با فاکتور مطابق باشد: بهترین کار این است که از شرکت های بازرگانی یا کارخانه های معتبر خرید خود را انجام دهید تا از اصالت میلگرد آسوده خاطر باشید. اما اگر می خواهید کاملا خیالتان راحت شود، قبل از این که بارها تخلیه شود، میلگرد دریافتی را با فاکتوری که در دستتان است، تطبیق بدهید. بررسی علامت اختصاری حک شده روی میلگرد هم می تواند راه خوبی برای تشخیص اصالت میلگرد باشد.

بهترین راه برای مراقبت از میلگردها

زمانی که میلگردها به دستتان میرسد نیز باید مراقبت های ویژه ای از آن ها صورت بگیرد. مثلا باید بدانید که بیشتر میلگردها از فولاد ساخته می شوند و این میلگردها در برابر رطوبت مقاومت ندارند. به همین خاطر بعد از مدتی دچار زنگ زدگی می شوند. برای این که خیالتان از بابت سلامت میلگردها تا زمان استفاده راحت باشد، می توانید مراقبت های زیر را به عمل آورید:

  • سعی کنید میلگردها را در جایی قرار دهید که در معرض نور مستقیم آفتاب نباشند.
  •  مصالحی مثل خاک یا گچ رطوبت را به خود جذب می کنند. به همین دلیل بهتر است که میلگردها را در کنار آن ها قرار ندهید. حتی اگر تماسی بین میلگرد و این مصالح صورت گرفت، به سرعت عملیات پاکسازی سطح میلگردها را انجام دهید.
  •  در هر شرایطی، میلگرد را از گزند رطوبت ایمن نگه دارید.

سخن نهایی

برای خرید میلگرد باید نکات خیلی زیادی را مد نظر قرار دهید. به هرحال قرار است ستون و استحکام سازه تان با استفاده از همین میلگردها تامین شود و خرید یک جنس با کیفیت، بسیار ضروری خواهد بود.
به خاطر داشته باشید که میلگردهای ساختمانی را می توان از جاهای مختلفی تهیه کرد اما همواره نام و اعتبار تولید کننده را مد نظر داشته باشید.

در نهایت می خواهیم خبری داشته باشیم برای تمام کسانی که فروشنده میلگردهای ساختمانی هستند:

وب سایت در ساخت، دارای یکی از بهترین بانک های اطلاعات ساختمانی کشور است. این دیتابیس بزرگ، شامل اطلاعات ساختمان های در حال ساختمان تهران و حومه است. یعنی جاهایی که به محصولات و خدمات شما نیاز دارند و به طرز بالقوه ای مشتریان شما حساب می شوند. با استفاده از این اطلاعات می توانید یک استراتژی درست تبلیغاتی داشته باشید و به این ترتیب محصولات خود را به بازار هدفتان معرفی کنید.

بانک اطلاعات ساختمان در ساخت، به رونق کسب و کار خیلی از مشاغل ساختمانی کمک کرده است. چرا شما یکی از این مشاغل نباشید؟